P+R
Parkingi wielopoziomowe przy Dworcu PKP i przy Lodowisku oraz parking przy szpitalu Megrez.
Parkingi przy dworcu PKP oraz w rejonie stacji Tychy-Lodowisko.
Jeszcze jakiś czas temu oba obiekty funkcjonowały w oparciu o system Park&Ride i mogli z nich korzystać wyłącznie Ci kierowcy, którzy planowali dalszą podróż pociągiem. Obecnie parkingi są już ogólnodostępne, a to oznacza, że każdy może pozostawić tam swój samochód. Co ważne, parkingi nie utraciły swojej funkcji Park&Ride i nadal są istotnym elementem wdrażanego w Tychach modelu zrównoważonego rozwoju.
Obowiązujące taryfy
Na parkingach (przy Dworcu PKP oraz przy Lodowisku) kierowcy zapłacą za pierwszych 12 godzin parkowania 2 zł. W obu przypadkach każde kolejne rozpoczęte 12 godzin to opłata w wysokości 10zł. 1 kwietnia 2024 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wycofała bilety kolejowe Taryfy Pomarańczowej, dzięki którym kierowcy korzystający z parkingów wielopoziomowych (typu Park & Ride) mogli przez pierwsze 12 godzin parkować samochody bez konieczności wnoszenia opłat. W tym przypadku koszt za parkowanie pojazdu wliczony był w cenę biletu. Ze względu na brak dalszej refundacji, nastąpiła konieczność wprowadzenia zmiany w cenniku parkingów wielopoziomowych i wycofania części dotyczącej parkowania na podstawie biletu taryfy pomarańczowej.
Pozostałe elementy cennika, w tym abonamenty, nie uległy zmianie. Obowiązujące ceny za bilety długoterminowe tj. miesięczne (200 zł ) oraz kwartalne (500 zł), zostały ustalone w oparciu o średnie stawki, jakie obowiązują na podobnych obiektach w innych miastach.
Pomyślano także o osobach, które odprowadzają lub odbierają pasażerów pociągu. Dla nich postój przez pierwszych 30 minut jest za darmo.
Wjazd i wyjazd
Kierowcy wjeżdżający na parkingi nie pobierają już kart z dystrybutora i nie oddają jej przy wyjeździe. Proces ten obywa się automatycznie.
- By opuścić parking należy udać się do automatu kasowego. Tam trzeba wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Wówczas na ekranie wyświetlą się opcje płatności.
Karty nie zniknęły jednak całkowicie. Będą pomocne w awaryjnych przypadkach. Nowy system opiera się na sczytywaniu numerów rejestracyjnych pojazdu, co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty.
- Pełny regulamin określający zasady korzystania z parkingu wielopoziomowego można znaleźć tutaj
- Obowiązujący cennik parkingu wielopoziomowego oraz treść zarządzenia dostępne są tutaj
Centrum Przesiadkowe przy szpitalu MEGREZ
Miejsca parkingowe dostępne są wyłącznie dla pojazdów samochodowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony (w przypadku pojazdów elektrycznych 4,25 tony) i długości pojazdu do 5 m oraz motocykli jak również dla rowerów, gdzie strefa dla rowerzystów stanowi odrębną część budynku.
Obiekt funkcjonuje w oparciu o system Park&Ride, z którego korzystać mogą tylko Ci kierowcy, którzy planują dalszą podróż komunikacją zbiorową. Osoba korzystająca z parkingu powinna posiadać bilet upoważniający do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenie jego zakupu, bądź w szczególnych przypadkach inne uprawnienie do korzystania z komunikacji zbiorowej.
Jednorazowy postój pojazdu na Parkingu nie może przekroczyć 12 godzin od momentu wjazdu na Parking do momentu jego opuszczenia (decyduje data i godzina wjazdu widniejąca na wydruku dowodu wjazdu oraz data i godzina wyjazdu danego pojazdu).
Za korzystanie z parkingu zgodnie z przeznaczeniem, nie będą pobierane żadne opłaty.
W przypadku złamania postanowień Regulaminu Centrum Przesiadkowego, w tym:
- stwierdzenia korzystania z Parkingu przez osobę nie posiadającą biletu upoważniającego do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenia jego zakupu, bądź w szczególnych przypadkach innego uprawnienia do korzystania z komunikacji zbiorowej;
- zgubienia lub zniszczenia jednorazowego dowodu wjazdu na Parking;
- korzystania z miejsca postojowego po upływie 12 - tej godziny od pozostawienia pojazdu na Parkingu;
- korzystania z miejsca postojowego przez pojazd nieuprawniony do korzystania z Parkingu;
kierowca zobowiązany będzie do pokrycia kosztów związanych z usunięciem pojazdu z Parkingu oraz jego zabezpieczeniem i przechowaniem do czasu odbioru pojazdu przez użytkownika.
Aby skorzystać z parkingu należy: Przy wjeździe na parking podjechać pod szlaban wjazdowy i z terminala pobrać jednorazowy wydruk dowodu wjazdu, który następnie należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu, pozwalającym na odczytanie jego treści, w tym daty i godziny wjazdu. Przy wyjeździe z parkingu podjechać pod szlaban wyjazdowy i na terminalu wyjazdowym nacisnąć przycisk otwierający szlaban.
Na parkingu znajduje się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 57 zlokalizowanych w poziomie parteru i 60 miejsc postojowych w poziomie +1, w tym 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w północno-wschodniej i zachodniej części parkingu, przygotowano 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli.
W ramach projektu zamontowano monitoring. Dodatkowo w strefie wjazdu znajduje się pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wjeżdżających i wyjeżdzających samochodów. Korzystanie z nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewni podróżującym komfort podróżowania, usprawni i przyśpieszy przesiadanie się osobom zmieniającym środek transportu, jak również spowoduje efektywniejsze wykorzystanie komunikacji miejskiej w Tychach.