24 listopada 2023 13:29

Czas na podsumowanie sezonu rowerowego w Tychach. 31 października zdemontowane zostały punkty, w których można było wypożyczyć rower miejski. Kilkanaście dni później z miejskiego krajobrazu zniknęły też stacje przeznaczone do samodzielnej naprawy rowerów.

Podobnie jak rok temu sezon trwał 7 miesięcy, a operatorem mobilnej wypożyczalni była firma Nextbike Polska S.A. Do dyspozycji użytkowników było 60 rowerów z kompletnym wyposażeniem, w tym 5 rowerów standardowych, wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci w wieku od 9 m-cy do 6 lat i wadze nie większej niż 22 kg. Jednoślady dostępne były w 7 punktach miasta: Centrum, Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko oraz na Placu Baczyńskiego.

W tym czasie w systemie zarejestrowało się 1029 użytkowników, to o 1/3 mniej w stosunku do ubiegłego sezonu, gdzie z jednośladów skorzystało 1514 osób. Przełożyło się to również na liczbę wypożyczeni: w 2023 roku rowery wypożyczono 7114 razy, a rok temu 9708 razy. Aktualnie w systemie zarejestrowanych jest 9549 użytkowników. Tradycyjnie już najczęściej wypożyczano rowery ze stacji zlokalizowanej w dzielnicy Paprocany, stamtąd rowerzyści najchętniej kierowali się do stacji Piłsudskiego Targowisko oraz wypożyczalni przy Lodowisku.

-Mniejsza liczba osób korzystających w tym sezonie z roweru miejskiego z pewnością nie świadczy o spadku zainteresowania jednośladami czy ogólnie turystyką rowerową w mieście. Należy wziąć pod uwagę fakt, że od pewnego czasu w przestrzeni miejskiej dostępne są również hulajnogi, które cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią kolejny alternatywny i atrakcyjny środek do przemieszczania się po mieście - mówi Arkadiusz Bąk – dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wTychach.

W połowie listopada zdemontowane zostały rowerowe stacje naprawcze. W tym sezonie przybyły dwie kolejne stacja: przy ul. Burschego, w sąsiedztwie budowanej ścieżki i ciągu pieszo-rowerowego oraz u zbiegu ulic Kościuszki i Katowickiej – w sumie w mieście można było skorzystać z 23 takich punktów.

Rower Miejski - sezonie 2023 w liczbach

Miesięczny rekord wypożyczeni: 1352 wynajmów w czerwcu.
Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z rowerów 119 razy.
Najpopularniejszy rower numer 62357 był wypożyczany 204 razy.
Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (1816), Piłsudskiego Targowisko (1242) i Centrum (1037).

Dodajmy, że w Tychach trwa nieustanny rozwój sieci dróg rowerowych, realizowany m.in., w zgodzie z „polityką rowerową” stosowaną w GZM oraz innych polskich miastach. Każdego roku przybywają kolejne kilometry ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Ruszyły też prace związane z budową tyskiego odcinka velostrady.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.