13 listopada 2023 12:13

1 listopada 2023 roku tyskie jednostki, w tym Miejski Zarząd Ulic i Mostów, rozpoczęły Akcję Zima. Podobnie jak rok temu, do pracy w zimowych warunkach gotowych jest: 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zabezpieczono też 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku, a w skutecznym prowadzeniu działań pomoże Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za Akcję, koordynować będzie Straż Miejska.

3 standardy - czyli gdzie i czym sypiemy

Pod szczególnym nadzorem będą drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc sprzęt wyjeżdżał będzie na te drogi w pierwszej kolejności. Drogi powiatowe utrzymywana będą w II standardzie, a drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym wg III standardu zimowego utrzymania. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Sól i mieszanka piaskowo solna na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich, pierwszej kolejności odśnieżania. Piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana.

Ważna rola systemu ITS

W czasie trwania Akcji Zima dyspozytorzy pełnić będą całodobowe dyżury koordynując i nadzorując firmy wykonawcze. Przeszkoleni pracownicy działu ITS, mają do dyspozycji system wideo monitoringu, w skład którego wchodzi m.in.   57 kamer obrotowych   i   129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych , oraz   81 kamer nadzoru wizyjnego . Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z   12 stacji pogodowych . Dyżurni będą również korzystać z funkcji krótkoterminowej predykcji temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź). Pozwoli to na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin, a dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze rozdysponowanie sprzętu na drogach.

3 Firmy

Zimą o drogi w Tychach zadbają trzy firmy:

- MASTER Odpady i Energia Sp. z o.o - utrzymanie dróg krajowych.
- BIO-EKOS Sp. z o.o. - utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście położonych na wschód od ul. Bielskiej oraz utrzymanie chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, placów, schodów, kładek i przejść podziemnych.
- EKO-OGRÓD - utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście położonych na zachód od ul. Bielskiej oraz utrzymanie dróg gminnych w dzielnicach obrzeżnych.

Firmy przez cały okres trwania akcji zimowej prowadzić będą całodobowe ośrodki dyspozytorskie, a sprzęt w ramach godzin biernych przygotowany będzie do natychmiastowego podjęcia akcji. Jeżeli w okresie trwania akcji zima nie będą występowały warunki zimowe, firmy wykonawcze będą zajmowały się sprzątaniem miasta.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.