Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2023-03-24
W mieście rusza sezon rowerowy

Tyski Rower


Od soboty, 1 kwietnia, w Tychach znów będzie można wypożyczać rowery. Podobnie jak rok temu operatorem mobilnej wypożyczalni jest firma Nextbike Polska S.A. Lokalizacja stacji pozostaje bez zmian, nadal jednoślady dostępne będą w 7 punktach miasta: Centrum, Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko oraz na Placu Baczyńskiego. Do dyspozycji będzie 60 rowerów z kompletnym wyposażeniem, w tym 5 rowerów standardowych, wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci w wieku od 9 m-cy do 6 lat i wadze nie większej niż 22 kg.

Aby móc rozpocząć korzystanie z wypożyczalni należy zarejestrować się w systemie na stronie internetowej tyskirower.pl oraz doładować swoje konto kwotą minimum 10 złotych. Następnie, aby wypożyczyć rower, możemy skorzystać ze znajdujących się na stacjach terminali lub poprzez dedykowaną do programu darmową aplikację na urządzenia mobilne (do pobrania również na stronie Tyskiego Roweru).

Pierwsze 15 minut korzystania z roweru jest bezpłatne. Powyżej tego czasu opłata jest naliczana zgodnie z cennikiem (od 16. do 60 minuty ? 1 zł, od 61. minuty do 120 minuty ? 2 zł/h, od 121. minuty do 180. minuty ? 3 zł/h oraz powyżej 4 godzin ? 4 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę). Rower można wypożyczyć maksymalnie na 12 godzin, a z systemu można korzystać na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Stacje naprawcze


Najpóźniej do 6 kwietnia w mieście zamontowane zostaną stacje przeznaczone do samodzielnej naprawy rowerów. Rok temu było ich 20, teraz będzie 21, ponieważ dodatkowy punkt naprawczy pojawi się w dzielnicy Wilkowyje przy ul. Wilczej (Skwer Wilczy Kąt). - Wszystkie stacje zostały starannie odnowione, oklejone i wyposażone w narzędzia. Niestety w ubiegłych latach dochodziło do licznych dewastacji, dlatego w tym roku podjęliśmy działania, które mamy nadzieję, wyeliminują takie sytuacje. Niemniej jednak nie bądźmy obojętni na akty wandalizmu, wszelkie tego typu zdarzenia zgłaszajmy odpowiednim służbom - mówi Katarzyna Kajstura z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. Przypomnijmy, że wszystkie awarie oraz nieprawidłowości związane z działaniem stacji, można zgłaszać na stronie: zglosusterke.umtychy.pl lub w aplikacji: Mobilne Tychy (zakładka Zgłoś Usterkę)

Ścieżki rowerowe


W 2022 roku w Tychach zmodernizowano i wybudowano łącznie prawie 6 km dróg rowerowych. W tym roku powstają kolejne, prawie gotowe są już ciągi pieszo-rowerowe: przy al. Jana Pawła II (od ul. Dmowskiego do al. Bielskiej) i przy ul. Żwakowskiej (od ul. Kopernika do ul. Harcerskiej) oraz ścieżki rowerowe przy al. Bielskiej (odcinki: od Jana Pawła II do wiaduktu nad stacją PKP i od ul. Edukacji do ul. Niepodległości). W II kwartale br. ogłoszone zostaną przetargi na kolejne realizacje: przy ul Harcerskiej i Begonii (odcinek od ul. Żwakowskiej do Hotelowca), przy ul. Dąbrowskiego (odcinek od Darwina do ul. Wyszyńskiego) i ul. Burschego (od ul. Dołowej do skrzyżowania z ul Hlonda/ Andersa). - Jedną z ciekawszych inwestycji będzie budowa połączenia pieszo-rowerowego wzdłuż al. Bielskiej, w kierunku Kobióra, chodzi o odcinek od ul. Żorskiej do aktywnego przejścia dla pieszych, w ciągu trasy rowerowej nr 134. Obecnie kończymy dokumentację projektową, natomiast prace rozpoczną się pod koniec roku - mówi Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Wracając do wypożyczalni...


W ubiegłym roku rowery były wypożyczane blisko dziesięć tysięcy razy. Do najpopularniejszych tyskich stacji należały Paprocany, Piłsudskiego (przy halach targowych) oraz plac Baczyńskiego. Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z roweru 131 razy, a miesięczny rekord wypożyczeń przypadł na maj (ponad dwa tysiące).

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2023