Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2022-11-09
Sezon rowerowy w Tychach zakończony

Sezon rowerowy w Tychach zakończony. W poniedziałek 31 października, zostały zdemontowane stacje rowerów miejskich, a wkrótce ruszy demontaż samoobsługowych stacji napraw.

Sezon rowerowy w Tychach trwał od 1 kwietnia. Do dyspozycji mieszkańców było 60 rowerów w tym 5 rowerów standardowych wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci, 2 tandemy, 5 rowerów dziecięcych i 1 rower trójkołowy. Wzorem lat ubiegłych rowery rozmieszczone były na 7 stacjach: Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko, Plac Baczyńskiego, Tychy Centrum.

W ciągu 7 miesięcy systemie Tyskiego Roweru Miejskiego zarejestrowało się niemal 1514 użytkowników, a rowery wypożyczono 9708 razy. W stosunku do ubiegłego sezonu to wzrost o blisko 1000 razy. W sumie przez pięć lat w systemie zarejestrowało się 13 884 osób, z czego 1514 w mijającym sezonie.

- Tyszanom spodobał się pomysł miejskiej wypożyczalni rowerów, o czym świadczy tak duża liczba wypożyczeni. Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z rowerów 131 razy - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Te statystyki pokazują nam, jak wielkie jest zapotrzebowanie na utworzenie pełnowymiarowego systemu rowerowego w tak dużym mieście jak Tychy. Widać wyraźnie, że Tyski Rower Miejski od początku pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale i komunikacyjną.

Rower publiczny ma do spełnienia bardzo ważną rolę jako element komunikacji publicznej na Górnym Śląsku. Dzięki niemu zmienia się wizerunek regionu i nawyki komunikacyjne mieszkańców. To dobry kierunek. Z tyskich rowerów korzystali jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie. Dzięki kompatybilności systemów Nextbike rowery w Tychach wypożyczały też osoby, które posiadają aktywne konta w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w Katowicach, Chorzowie czy też w Sosnowcu.

Użytkownicy docenili również jego walory rekreacyjne. Świadczy o tym duża liczba wypożyczeń w weekendy oraz popularność stacji Paprocany, z której korzystano najchętniej. W ładne dni rowery były wręcz rozchwytywane.

Rok 2022 w pigułce:


Miesięczny rekord wypożyczeni: 2245 wynajmów w maju.
Najaktywniejszy użytkownik skorzystał z rowerów 131 razy.
Najpopularniejszy rower numer 64558 był wypożyczany 241 razy.
Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (1619), Piłsudskiego Targowisko (766) i Plac Baczyńskiego (743)
Najpopularniejsze trasy - przejazdy zaczynające i kończące się na tej samej stacji: Paprocany, Piłsudskiego Targowisko, Plac Baczyńskiego, łącznie ponad 3000 przejazdów.

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2023