Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2022-08-09
Prace drogowe na al. Niepodległości

Od środy - 10 sierpnia - na al. Niepodległości w rejonie przejścia dla pieszych przy Urzędzie Miasta Tychy, rozpocznie się budowa nowej sygnalizacji świetlnej. Mogą więc wystąpić miejscowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie robót jezdnia al. Niepodległości zostanie zawężona miejscami do jednego pasa ruchu.

- Zakładamy, że nie będzie znaczących utrudnień, ale kierowców prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Prace potrwają do końca sierpnia - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W tym miejscu występuje duży ruch generowany m.in przez Urząd Miasta, szkoły, parki oraz przystanki komunikacji zbiorowej. W tym rejonie nagminne jest przekraczanie prędkości, dochodzi także do kolizji i wypadków. Potwierdzają to statystyki.

Na tym odcinku drogi doszło w ciągu ostatnich 10 lat do 28 zdarzeń drogowych. Na samym przejściu, które będzie zlikwidowane doszło do 3 kolizji z udziałem pieszych, na przejściu, gdzie powstanie sygnalizacja, w tym czasie miała miejsce 1 kolizja z pieszym, 1 wypadek z pieszym i 2 wypadki z rowerzystą.

Dlatego konieczne były działania, które poprawią bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. Na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa dostosowana do osób niepełnosprawnych (do tego gminę obliguje Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na terenie miast).

Ze względów bezpieczeństwa zlikwidowanie zostanie przejście dla pieszych zlokalizowane 67 metrów dalej (w kierunku ulicy Grota Roweckiego).

- Likwidacja przejścia wynika z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów. Zgodnie z nimi przejścia dla pieszych na drogach dwujezdniowych powinny być lokalizowane nie bliżej niż 200 m od siebie - mówi Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji UM Tychy.

Ponadto pozostawienie przejścia dla pieszych w tak bliskiej odległości od sygnalizacji świetlnej może wprowadzać w błąd kierowców w taki sposób, że kierujący pojazdem skupiający swój wzrok na nadawanych sygnałach może przeoczyć przejście zlokalizowane ok 70 metrów wcześniej.

Obecnie na kilometrowym odcinku al. Niepodległości (od ulicy Grota Roweckiego do ul. Niepodległości) jest 7 przejść dla pieszych. Po zmianie zostanie ich 6.

Koszt budowy sygnalizacji świetlnej na jednym z nich wyniesie natomiast ok. 250 tys. złotych.

Stosowane przez MZUIM w Tychach oraz Wydział Komunikacji UM Tychy rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na drogach, przynoszą wymierny skutek w postaci regularnego corocznego spadku liczby wypadków z udziałem osób pieszych. W roku 2021 liczba zdarzeń z pieszymi jest najniższa w historii tworzenia analizy bezpieczeństwa (czyli od 2001 roku).

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2022