Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2022-03-29
Rowerowe Tychy

Od piątku, 1 kwietnia, tyszanie będą mogli ponownie korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów. Udostępnionych zostanie 60 rowerów, które będzie można wypożyczyć w 7 lokalizacjach. Do dyspozycji mieszkańców będą rowery standardowe, rowery z fotelikiem dziecięcym (to nowość), tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy.

Stacje rowerów zlokalizowane są: przy Dworcu PKP, wzdłuż ul. Borowej (przystanek komunikacji miejskiej Tychy Borowa Szkoła), w rejonie skrzyżowania Wyszyńskiego i Dąbrowskiego, przy pętli trolejbusowej na Paprocanach, przy THT na al. Piłsudskiego, na Placu Baczyńskiego oraz przy al. Niepodległości - naprzeciwko Urzędu Skarbowego.

Nieznacznej zmianie ulegnie lokalizacja stacji, która wcześniej znajdowała się na ul. Jaśkowickiej.

- Została ona przesunięta wzdłuż ul Borowej przystanek komunikacji miejskiej Tychy Borowa Szkoła. Powodem jest trwająca przebudowa skrzyżowania z ul. Borową - mówi Artur Kruczek - dyrektor MZUiM w Tychach. Ponadto na najpopularniejszej stacji, na Placu Baczyńskiego pojawią się 4 dodatkowe stojaki, dzięki czemu będzie łatwiej wypożyczyć i zwrócić rower w tej lokalizacji. W minionym sezonie rowery wypożyczono w niej 1426 razy - dodaje.

Największą popularnością cieszyła się stacja Paprocany, gdzie rower wypożyczono 1817 razy. Najchętniej tyszanie korzystali z roweru miejskiego w czerwcu (1990 wypożyczeń).

Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian.

Tyskie stacje rowerowe są zintegrowane ze stacjami w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.

W połowie kwietnia br. w Tychach pojawią się także stacje napraw rowerów - docelowo będzie ich 18. Obecnie w mieście jest ok 70 km dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej lub z kostki brukowej. Tylko w 2021 roku wykonano 4,3 km ścieżek rowerowych za łączną kwotę 1,7 mln złotych (1,4 mln tej kwoty to środki z GZM).

Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów takich jak: stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawcze czy system miejskiej wypożyczalni rowerów. Także w ramach realizowanego obecnie w mieście ITS-u zostaną zamontowane kamery z automatyczną detekcją rowerzystów.

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2023