Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2021-12-20
Nowe zasady wjazdu na parkingi wielopoziomowe. Trwają testy systemu.

Nowe zasady wjazdu na parkingi wielopoziomowe. Trwają testy systemu.

W Tychach szykują się zmiany na dwóch parkingach wielopoziomowych, które działają w systemie Park&Ride. Od poniedziałku, 20 grudnia, rozpoczną się pierwsze testy nowego systemu, służącego do obsługi wjazdu na obiekty. Sprawdź, co się zmieni.

Od poniedziałku wjazd bez karty

Rusza testowanie nowego systemu na dwóch parkingach wielopoziomowych w Tychach. Przypomnijmy: jeden parking znajduje się przy dworcu PKP, a drugi w rejonie stacji Tychy-Lodowisko. Od poniedziałku, 20 grudnia, kierowcy wjeżdżający na te obiekty nie będą musieli pobierać karty z dystrybutora i oddawać jej przy wyjeździe.

- Zgodnie z nowym systemem proces ten będzie  obywał się automatycznie. Szlaban otworzy się na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Karta awaryjna

Karty nie znikną jednak całkowicie. Będą pomocne w awaryjnych przypadkach.

- Nowy system funkcjonuje w oparciu o sczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdu,  co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty - wyjaśnia Wojciech Łyko, z-ca dyrektora MZUiM ds. techniczno-administracyjnych.

Nowość: wprowadź rejestrację

By opuścić parking nadal należy udać się do automatu kasowego. Tam - co jest nowością - konieczne będzie wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Wówczas na ekranie wyświetlą się dobrze znane opcje płatności. Pierwsza skierowana jest do pasażerów taryfy pomarańczowej, druga do pasażerów podróżujących na podstawie innego biletu kolejowego, a trzecia do osób odbierających podróżnych ze stacji.

Testy systemu to pierwszy krok do poważniejszych przemian. Miejski Zarząd Ulic i Mostów już zapowiada, że w ciągu najbliższych tygodniach zasady działania parkingów ulegną zmianom.

Nie tylko dla pasażerów kolei

- Na ten moment oba parkingi funkcjonują w systemie Park&Ride, co oznacza, że mogą z nich korzystać wyłącznie kierowcy, którzy planują dalszą podróż koleją. W najbliższym czasie chcemy udostępnić je także pozostałym kierowcom. Będzie się to odbywać na podstawie abonamentu - wyjaśnia dyrektor MZUiM i dodaje: - Nie oznacza to, że parkingi stracą funkcję Park & Raid. W dalszym ciągu przewidujemy preferencje dla pasażerów kolei korzystających z biletów pomarańczowej taryfy.

Prace nad nowym regulaminem są w toku. O szczegółach i terminach wprowadzenia, MZUiM będzie informował w osobnym komunikacie.

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2022