Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash.

Aktualności


2021-04-12
Kto ma czyścić przepusty?

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi w najbliższych dniach należy spodziewać się opadów deszczu. To moment, by przypomnieć o czyszczeniu przepustów. Kto powinien je czyścić?

Do obowiązków zarządcy drogi  należy oczyszczanie rowów znajdujących się w pasie drogi publicznej, ale  bardzo często dochodzi do sytuacji, że  rowy są drożne, a i tak odwodnienie nie jest w pełni sprawne. Powodem są zapchane przepusty. 

-  Nie może ich oczyścić samorząd, bo w świetle ustawy o drogach publicznych, obowiązek utrzymania zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Minimalna średnica rury pod zjazdem powinna wynosić 40 cm, a dodatkowo zjazd powinien posiadać trwałe, obustronne murki oporowe.

Brak stałej, systematycznej konserwacji przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji. Zarośnięte i zamulone przepusty nie odprowadzają wtedy nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.

- Problemem jest również celowe niszczenie i zaśmiecanie rowów, a także zasypywanie przepustów kamieniami - wyjaśnia A. Kijas i dodaje - Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie i bieżące oczyszczanie przepustów leżących przy prywatnych działkach. Chodzi przecież nie tylko o porządek i estetykę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2021