Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2020-12-02
ITS TYCHY: wyłączą sygnalizację przy SP37

UWAGA KIEROWCY! W czwartek - 3.12 - wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców 70., Legionów Polskich i Konecznego (rejon szkoły podstawowej nr 37). Skrzyżowanie to modernizowane jest w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) jest jedną ze sztandarowych inwestycji, jaka obecnie trwa w Tychach. Oprócz szeregu rozwiązań teleinformatycznych, które usprawnią poruszanie się po mieście, ITS łączy się także z modernizacją aż 40 skrzyżowań. Część z nich zostanie gruntownie przebudowana, na innych prace będą koncentrowały się na modernizacji sygnalizacji świetlnych.

Aktualnie ekipy drogowców pracują w dziesięciu różnych lokalizacjach, między innymi na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców70., Legionów Polskich i Konecznego - tam tam roboty wkraczają w decydujący etap. Co to oznacza dla kierowców?

- Przede wszystkim od czwartku, 3 grudnia, na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców 70., Legionów Polskich i Konecznego wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach - To pozwoli zdemontować stare maszty i sygnalizatory wraz z całą elektryką oraz sterownikiem, a następnie ustawić i uruchomić nową sygnalizację. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę oraz o stosowanie się do znaków i ogólnych zasad ruchu drogowego.

Utrudnienia w tym rejonie nie potrwają długo.

- Uruchomienie sygnalizacji wraz z nowym programem planujemy początkiem przyszłego tygodnia - dodaje Jacek Tuchowski, kierownik referatu transportu i zarządzania ruchem drogowym z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. - Wówczas sygnalizacja będzie działać w trybie stałoczasowym, czyli podobnie jak miało to miejsce do tej pory. Natomiast nie jest to koniec prac. Z chwilą, gdy dołączone zostaną pozostałe elementy wyposażenia, takie jak: detekcja pojazdów i rowerzystów, przyciski dla pieszych, czy kamery wideo-detekcji, program będzie sukcesywnie optymalizowany, a docelowo sygnalizacja zostanie włączona w obszarowy system zarządzania i sterowania ruchem.

Przypomnijmy, że Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem ma usprawnić komunikacje w mieście, poprawić bezpieczeństwo, a także stworzyć możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Siemens Mobility Sp. z o.o., a koszt całego zadania to około 120 mln zł. Blisko 85 % z tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.

Więcej informacji o inwestycji można uzyskać na stronie internetowej: its.tychy.pl informacja

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2023