Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash.

Aktualności


2019-11-20
Przebudowa ul. Dzwonkowej [AKTUALIZACJA]

Rusza przebudowa ul. Dzwonkowej w Tychach. Prace będą prowadzone na około kilometrowym odcinku od ul. Cmentarnej do ul. Ostróżki wraz z ul. Krokusów. Na tym fragmencie droga zostanie poszerzona, a po jej obu stronach powstaną chodniki. Pierwsze prace ruszą jeszcze w listopadzie.

Wykonawcę inwestycji wyłoniono w drodze przetargu. Zostało nim konsorcjum dwóch firm - WPRD Katowice i EKO OGRÓD, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy to około 6,5 miliona zł. Za tę kwotę ul. Dzwonkowa zostanie gruntownie przebudowana.

- Nie chodzi tylko o ułożenie asfaltowej nakładki. Będziemy od podstaw układali warstwy konstrukcyjne drogi. Dopiero na tak przygotowanym podłożu zostanie ułożona nowa asfaltowa nawierzchnia - mówi Wojciech Łyko, dyrektor MZUiM.

Na przebudowie zyskają nie tylko kierowcy, ale też piesi - po obu stronach drogi powstaną chodniki. Nie będzie wytyczana jednak ścieżka rowerowa.

- Ulica Dzwonkowa objęta jest strefą, w której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zgodnie z zasadami planowania ruchu drogowego ulice z uspokojonym ruchem nie wymagają dodatkowej infrastruktury rowerowej. Na takich drogach ze względu na zbliżoną prędkość wszystkich pojazdów ruch odbywa się wspólnie na jednej przestrzeni. Analiza zdarzeń z udziałem rowerzystów potwierdza, że jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne i funkcjonalne - mówi Agnieszka Kijas z MZUiM.

Ulica zyska nowe odwodnienie i oświetlenie, wybudowane zostaną zjazdy do posesji, miejsca postojowe (łącznie będzie ich 24 z czego 2 przeznaczone dla osób niepełnosprawnych). progi zwalniające, a przejścia dla pieszych i skrzyżowanie w rejonie ul. Ostróżki zostaną wyniesione.

Pierwsze roboty już ruszyły. Wykonawca rozpoczął wytyczanie drogi w terenie, co pozwoliło dokładnie określić, jak będzie przebiegał nowy pas drogowy. Niestety, z uwagi na to, że ulica Dzwonkowa jest wąska, realizacja inwestycji wiążę się z wycinką drzew. Chodzi o 42 drzewa oraz o tuje, które w większości pełnią funkcje żywopłotów. Planowo te prace mają się rozpocząć pod koniec listopada.

W tym roku mają zostać wykonane jeszcze roboty rozbiórkowe, a także zabezpieczenie kanalizacji sanitarnej oraz budowa kanalizacji deszczowej. Wszystkie te prace będą powodowały utrudnienia w ruchu, o których Miejski Zarząd Ulic i Mostów poinformuje w oddzielnych komunikatach.

Inwestycja ma mieć swój finał jesienią 2020 roku.

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2020