Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2016-11-03
Tychy gotowe na zimę

12 pługo-piaskarek, 18 ciągników, 6 samochodów dostawczych, 4 koparko-ładowarki i brygady do ręcznego odśnieżania będą miały do dyspozycji służby odpowiedzialne za Akcję Zima w tym sezonie w Tychach. Od 31 października sprzęt i obsługujące go osoby są w pełnej gotowości.

Jak co roku pracę wszystkich służb miejskich koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny przy Straży Miejskiej. Czynne są ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów MDO: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna 32 776 39 86. Z kolei pod numerem telefonu 501 46 42 46 lub 32/227 70 06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury, przyjmując zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg. Dyżurni MZUiM przez cały czas są w stałym kontakcie z dyspozytorami firm realizujących Akcje Zima w sezonie 2016/2017, nadzorują i koordynują przebieg akcji, monitorują warunki atmosferyczne oraz stan dróg.

Konsorcjum odśnieży miasto

Tej zimy za odśnieżanie dróg i chodników w Tychach odpowiada konsorcjum trzech firm: Master (lider konsorcjum), V&T oraz AN-EKO. Ci wykonawcy są już znani, bowiem wygrali trzyletni przetarg i pracowali na tyskich drogach w minionym sezonie.

W magazynach wykonawców czeka już 800 ton soli. Piasku jest 1000 ton. Gdyby załadować na ciężarówki samą sól drogową, którą już zgromadzono w bazach i ustawić je jedna za drugą, to utworzyłyby sznur pojazdów wzdłuż całej alei Niepodległości - od estakady przy Straży Pożarnej, aż do skrzyżowania przy Policji. A to przecież zabezpieczenie tylko na początek zimy, reszta zamawiana będzie i dowożona na bieżąco.

Wszystkie pługo-piaskarki i ciągniki są wyposażone w GPS-y, które pozwalają zlokalizować pojazd na e-mapie i monitorować jego pracę.

Według standardów

W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym - według III standardu zimowego utrzymania.

Warto dodać, że na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania stosowana będzie sól drogowa (w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8 st. C do soli zostanie dodany chlorek wapnia), sól i mieszanka piaskowo-solna - na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich pierwszej kolejności odśnieżania, mieszanka piaskowo-solna i piasek na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich (druga kolejność odśnieżania) oraz piasek - na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2023