Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2014-12-19
Metamorfozy MZUiM - nowy ryneczek i deptaki [ZDJĘCIA]

Ryneczek na osiedlu K, aleja Niepodległości oraz deptak biegnący od ulicy Dmowskiego w kierunku osiedla N. Oto trzy inwestycje, które MZUiM zakończył w ostatnim czasie. Zobacz, jaką przeszły metamorfozę.

Aleja Niepodległości w nowej odsłonie

Nowe nawierzchnie chodników i ścieżek rowerowych, podświetlone drzewa, a także dużo zieleni - tak w skrócie można podsumować metamorfozę jednej z głównych ulic naszego miasta. Mowa o al. Niepodległości, gdzie niedawno zakończył się drugi etap prac.

Przebudowa trwała na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do ul. Darwina. W ramach inwestycji, wartej około 1,8 mln zł, wymienione zostały nawierzchnie chodników. Stare, betonowe płyty, zastąpiła kostka brukowa. Powstała również ścieżka rowerowa, którą wygrodzono od chodnika za pomocą punktów świetlnych wtopionych w nawierzchnię. Ponadto przybyło około 20 nowych miejsc postojowych, a także przebudowane zostały zatoki autobusowe.

Ważnym elementem projektu była zieleń. Wzdłuż alei posadzono rośliny, które dobrano tak, by ich widok cieszył oko przez cały rok. Zieleń wyeksponowano w specjalnych donicach wykonanych ze stali kortynowskiej. Stal ta jest wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, a dodatkowo z czasem zmienia swój odcień. Przestrzeń uzupełniają elementy małej architektury, między innymi ławki.

Docelowo aleja Niepodległości zmieni swoje oblicze po obu stronach drogi. MZUiM jest w posiadaniu projektu, który obejmuje zasięgiem cały odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Grota - Roweckiego, a tym z ul. Wyszyńskiego. Jest to zadanie duże i dlatego zostało podzielone na etapy. Przypomnijmy, że rok wcześniej przebudowano odcinek od parkingu przy Urzędzie Miasta do skrzyżowania z ul. Grota Roweckiego. W przyszłym roku zakładamy prace od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego w kierunku ul. Dębowej.

Tyskie "alejki"

Nie do poznania zmienił się także deptak, zwany przez mieszkańców "alejkami". Ten blisko 250-metrowy odcinek chodnika - od ul. Dmowskiego w kierunku osiedla "O" - ma teraz nową nawierzchnie. Na przebudowie zyskali także rowerzyści bowiem mają do dyspozycji odrębny pas z czerwonego asfaltu. Deptak jest oświetlony, ustawiono nowe ławki i kosze na śmieci. Wykonawcą prac jest spółka JKM z Mikołowa, która złożyła najlepszą ofertę w przetargu. Wartość umowy to prawie 400 tyś. zł.

Nowy plac

Największe zmiany zaszły na Placu Korfantego, gdzie niedawno zakończył się odbiór techniczny. To - po Rynku, Placu Baczyńskiego i Placu św. Anny - kolejne miejsce, które poddano gruntownej rewitalizacji. Nowe nawierzchnie zyskał nie tylko sam plac, ale także przyległe do niego chodniki. Przebudowano miejsca postojowe, wyremontowano schody oraz około 150metrowy odcinek ul. Konecznego. Ale to nie wszystko.

Istotnym punktem modernizacji są nasadzenia. Nowe kompozycje tworzą rośliny o różnej wysokości i różnym odcieniu zieleni. Po przebudowie plac stał się też jaśniejszy. Ustawiono latarnie oraz dekoracyjne kostki świetlne, a także oświetlono zadaszone chodniki wzdłuż ulicy Konecznego oraz drzewa.

Szczególną ozdobą placu jest fontanna. W jej centralnym punkcie stanęła nowa rzeźba Karolinki - patronki osiedla. Jej twórcą jest Tomasz Wenklar - młody tyski artysta, autor wielu rzeźb miejskich w tym rzeźb Ryśka Riedla oraz Hanny i Kazimierza Wejchertów. Karolinka Wenklara zastąpiła tę, którą wykonał przed laty Augustyn Dyrda. Poprzedniczka nie opuściła jednak osiedla K. Została poddana renowacji i przeniesiona na teren szkoły 37.

Wykonawca inwestycji wartej blisko 3,2 mln.zł. była tyska firma Drokan-1.

Galeria zdjęć


KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2022