Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2013-10-14
Nowe oblicze alei Niepodległości

Wymiana chodników, nowe nawierzchnie ścieżek rowerowych i dużo zieleni - tak w skrócie przedstawia się projekt przebudowy głównej ulicy naszego miasta. Mowa o al. Niepodległości, gdzie niedawno zakończył się pierwszy etap prac. Na razie aleja zyskała nowe oblicze na odcinku od parkingu przy Urzędzie Miasta do skrzyżowania z ul. Grota Roweckiego. Jednak jest to tylko początek większej przebudowy.

W ramach zadania po jednej stronie al. Niepodległości zostały wymienione chodniki. Betonowe płyty zastąpiła kolorowa kostka brukowa. Ponadto wzdłuż alei stanęły niskie lampy i ławki. Nie zapomniano o rowerzystach. Wyremontowana została ścieżka rowerowa, której nowa nawierzchnia wykonana jest z czerwonej kostki brukowej. Dodatkowo ścieżka została wygrodzona od chodnika za pomocą ledowych punktów świetlnych wtopionych w nawierzchnię, co ma duże znaczenie zwłaszcza nocą.

Kolejnym istotnym elementem modernizacji jest zieleń. Pojawiły się kompozycje roślin ozdobnych, które zostały dobrane tak, by ich wygląd cieszył oko o każdej porze roku, a także nasadzono lipy.

DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

Przy przebudowie istotne było również bezpieczeństwo osób niewidomych i słabowidzących. W rejonie przystanku MZK powstała specjalna ścieżka dotykowa, która ułatwia dojście do autobusu. W tej sprawie MZUiM konsultował się m.in. z zarządem Tyskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. W przyszłości w podobny sposób zostaną przebudowane wszystkie przystanki objęte zakresem projektu.

WIĘKSZY PROJEKT

Zakończone we wrześniu prace to tylko początek większej przebudowy. MZUiM jest w posiadaniu projektu, który obejmuje zasięgiem cały odcinek al. Niepodległości pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Grota - Roweckiego, a tym z ul. Wyszyńskiego. Modernizacja rozpoczęła się od strony północnej. Dzięki temu oprócz chodnika przebudowano ścieżkę rowerową. Ponadto prowadząc prace od skrzyżowania z ul. Grota Roweckiego w naturalny sposób nawiązano do przebudowanych kilka lat wcześniej chodników.

Przebudowa pierwszego etapu al. Niepodległości zakończyła się w terminie i kosztowała około 850 tys. zł. Wykonawcą prac była tyska firma EKO-OGRÓD Z.F. Konserwacja Terenów Zielonych. W przyszłym roku planowany jest remont po stronie południowej na odcinku od ul. Dębowej do ul. Darwina.

Galeria zdjęć


 
 
 
 

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2021