Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2013-10-07
Nowe oznakowanie - przepuść bus

W zeszłym roku tablice z napisem "Przepuść bus" stanęły przy ul. Dmowskiego i al. Jana Pawła II. Teraz w tym samym rejonie zostaną wymalowane specjalne czerwone linie, czyli tzw. buspasy. Podczas weekendu w okolicy Ronda Cassino (przy Hotelu Tychy) rozpoczęło się malowanie pasów, które mają ułatwić kierowcą autobusów i trolejbusów włączenie się do ruchu.

Nie będą to jednak tradycyjne buspasy, ponieważ wymagałoby to budowy dodatkowego pasa włączenia dla autobusów, a na to po prostu nie ma miejsca. Z tego powodu zaprojektowano tzw. oznakowanie "grzecznościowe". Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, dlatego przed rozprzestrzenieniem go na całe miasto trzeba ocenić, czy nowe rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Jeżeli test wypadnie pomyślnie i okaże się, że kierowcy poruszający się po tyskich drogach respektują znaki "grzecznościowe", pojawią się one także w innych punktach miasta. Docelowo oprócz ronda Cassino oznakowanie "Przepuść bus" ma zostać zastosowane jeszcze na siedmiu strategicznych skrzyżowaniach przy ulicach:
  • Harcerskiej i Żwakowskiej (rondo Sublańskie),
  • Żwakowskiej, Bielskiej i Jana Pawła II (rondo Polonia),
  • Dmowskiego i Piłsudskiego (rondo Lwowskie),
  • Jaśkowickiej, Bielskiej i Piłsudskiego (rondo Skałka),
  • Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Paprocańskiej i Jana Pawła II (rondo Olimpijskie),
  • Armii Krajowej i Piłsudskiego (rondo Paprocańskie),
  • Grota Roweckiego i alei Niepodległości.

To czy tak się stanie w dużej mierze zależy od kultury kierowców.

Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu prace prowadzone są w godzinach wieczornych. Część robót już za nami, a ich zakończenie planowane jest na koniec tygodnia. Wiele zależy jednak od pogody. Malowanie można kontynuować tylko przy dodatnich temperaturach, bowiem oznakowanie wykonywane jest w technologii grubowarstwowej, chemoutwardzalnej. Kierowców prosimy o wyrozumiałość i ostrożną jazdę.

Galeria zdjęć


 
 

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2021