Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2013-08-12
DK-1/86: Na drodze i na obiektach

Trwa kolejny etap przebudowy ul. Beskidzkiej w Tychach. Z chwila gdy kierowcom zostały udostępnione przeszło 4 km jezdni prowadzącej w jednym kierunku wykonawca inwestycji - firma Polimex Mostostal S.A., mógł rozpocząć budowę przeciwnego pasa drogi.

Modernizacja prowadzona jest na, 6,5-kilometrowych fragmencie drogi. Największe zaawansowanie jest na odcinku od Katowic w kierunku S1, gdzie rozpoczęło się układanie krawężników. Natomiast maszyny układające asfalt wrócą na DK1 we wrześniu. Zanim to nastąpi wykonawca prac w miejscu zdartego, starego asfaltu, musi ułożyć poszczególne warstwy konstrukcyjne nawierzchni. Najpierw liczącą 15 centymetrów warstwę gruntu stabilizowanego cementem. Na niej geosiatkę, która wzmacnia podłoże, a następnie drugą warstwa podbudowy, czyli 20 cm kruszywa stabilizowanego mechanicznie. Na tym ponownie zawijana jest geosiatka, na którą układa się 20 cm podbudowy pomocniczej z kruszywa łamanego. Dopiero na tak przygotowanym podłożu wykładany jest asfalt.

Jednocześnie trwają prace na obiektach. Postęp jest widoczny zwłaszcza w rejonie skrzyżowania z al. Niepodległości. W tym miejscu powstaje estakada, którą poprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Pod nią odbywać się będzie ruch lokalny. Połowa obiektu jest już gotowa - prace zakończyły się w czerwcu, a z chwilą przełożenia ruchu trwa budowa z drugiej strony drogi. Tam stanęły już dwie z trzech podpór. Niebawem pojawi się ostatnia. W tym miesiącu wykonawca planuje jeszcze budowę rusztowanie i rozpocznie zbrojenie głównej płyty wiaduktu. Z kolei przy moście nad Potokiem Tyskim jeszcze w sierpniu rozpocznie się betonowanie dwóch przyczółków, czyli żelbetowych elementów, które podtrzymują całą konstrukcję. Kontynuowana jest także budowa drugiej części przejścia podziemnego w rejonie ul. Edukacji oraz trwają prace przy wiadukcie nad torami PKP.

Postęp na placu budowy widoczny jest także w liczbach. Przerób środków finansowych kontraktu wartego ok. 122 mln zł netto (150 mln zł brutto), na koniec lipca wyniósł około 55 mln zł (67 mln zł brutto).

Galeria zdjęć


 
 
 
 

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2022