Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

MZUIM

Aktualności


2013-01-10
Modernizacja DK-1 i DK-86 w Tychach: Rosną obiekty, jezdnia na wiosnę.

Trwają prace przy przebudowie krajowej "jedynki" w Tychach. Zimą wykonawca skoncentruje się głównie na budowie zaplanowanych wzdłuż ul. Beskidzkiej obiektów. Po nowym asfalcie kierowcy pojadą od wiosny, kiedy to będzie można kontynuować budowę nowej jezdni.


Na to czy zimą można prowadzić roboty drogowe wpływ mają zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza. Żeby planować wykładanie asfaltu na remontowanej ul. Beskidzkiej trzeba mieć w perspektywie co najmniej 7 dni bez opadów przy dodatnich temperaturach. W grudniu i styczniu zabrakło stopni "na plusie", pozwalających kontynuować roboty drogowe. Jednak prace przy przebudowie tyskiej części DK-1 prowadzone są nieprzerwanie, bowiem nie o samą jezdnię i asfalt tu chodzi.

Oprócz wymiany nawierzchni przebudowa ul. Beskidzkiej (DK-1/DK-86) obejmuje modernizacje przylegających do drogi obiektów. Te prace prowadzone są cały czas, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Z końcem 2012 roku przy skrzyżowaniu ul. Beskidzkiej i al. Niepodległości w Tychach stanęły trzy "nogi" budowanego w tym miejscu wiaduktu. Mowa o trzech podporach po jednej stronie jezdni wzdłuż przebudowywanej "jedynki". To tu powstanie estakada, którą poprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Pod nią wybudowane zostanie rondo, gdzie będzie odbywał się ruch lokalny. Na ukończeniu jest także budowa jednej nitki wiaduktu nad torami PKP. Ponadto do końca 2012 roku przy modernizowanym w Tychach odcinku DK-1 i DK-86 ustawiono blisko 530 słupów pod ekrany akustyczne. Zaawansowanie prac w grudniu minionego roku wyniosło 25 proc. wartości kontraktu, czyli około 30 mln złotych netto (prawie 37 mln złotych brutto).

Dotychczas asfalt został wylany na odcinkach o łącznej długości 1,5 km, z czego blisko kilometr udało się przykryć warstwą wiążącą. Do przebudowy jezdni wykonawca będzie mógł wrócić prawdopodobnie dopiero na wiosnę tego roku. Z tego powodu realny termin oddania drugiego kamienia milowego to koniec kwietnia 2013. Wtedy też dojdzie do przełożenia ruchu, który poprowadzony zostanie nowo położonym pasem.

Zdaniem wykonawcy inwestycja zostanie ukończona na czas, jednak mając na uwadze, że termin końcowy przypada w połowie przyszłego sezonu zimowego (styczeń 2014), finał przebudowy może przesunąć się na drugi kwartał 2014 roku.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: www.dk1.umtychy.pl

Galeria zdjęć


 

KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2022