Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash.

Aktualności


2012-07-06
Ostateczny termin przebudowy DK-1 nie jest zagrożony

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa w sprawie przebudowy ulicy Beskidzkiej w Tychach.
Wykonawca, Polimex Mostostal S.A., zapewnił, że pomimo opóźnień w przebudowie termin realizacji całej inwestycji
nie jest zagrożony.

Projekt został podzielony na 3 etapy - tak zwane kamienie milowe. Określają one stopień zaangażowania finansowego
i rzeczowego projektu oraz pozwalają na bieżąco kontrolować postęp prac. Początkowo zakładano, że do 12 maja wykonane
zostaną zadania za kwotę około 18 mln zł netto, co stanowi 15% kontraktu. Z uwagi na przedłużające się procedury wydania terenu należącego
do PKP termin ten przesunięto na 30 czerwca. Dziś już wiemy, że nie został on dotrzymany.

Opóźnienia te są spowodowane między innymi koniecznością dostosowania dokumentacji projektowej do aktualnych uwarunkowań technicznych.
Nie bez znaczenia pozostaje też trudna sytuacja finansowa firm budowlanych i ich kooperantów, co przekłada się na ograniczone możliwości znalezienia podwykonawców w zakresie robót zasadniczych.

Dotychczas osiągnięto poziom 11 mln zł netto wykonania kontraktu, czyli ponad 60% tego, co było zaplanowane w tym etapie. Ostatnio prace uległy przyspieszeniu. Do robót drogowych zaangażowano łącznie 60 sztuk sprzętu. Są to między innymi koparki, walce, samochody ciężarowe i frezarka.
Od godziny 6 00 do 20 00 przy przebudowie krajowej "jedynki" pracuje około 160 osób, a dostawy na teren budowy odbywają się nocą. Tylko w samym czerwcu wykonano prace za 3,6 miliona złotych. Na całym przebudowywanym odcinku trwają jeszcze roboty ziemne. Dopiero rozpoczęcie robót drogowych znacznie zwiększy przerób.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów wystosował do Generalnego Wykonawcy pismo o karach jakie mogą zostać nałożone za niedotrzymanie terminu pierwszego kamienia milowego. Wynoszą one nawet 120 tys zł za każdy dzień opóźnienia. W ciągu 28 dni Inżynier Kontraktu ( PxM Projekt Południe Sp. z o. o.) ma rozpatrzyć zasadność roszczenia.

Przebudowa niespełna 6,5 kilometrowego tyskiego odcinka DK-1 ma zakończyć się pod koniec 2013 roku. Do tego czasu mają powstać m.in. trzy podziemne przejścia dla pieszych oraz całkiem nowe skrzyżowanie ul. Beskidzkiej (DK-1) z aleją Niepodległości. Tu powstanie nowa estakada, którą poprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Na dole wybudowane zostanie rondo, gdzie będzie odbywał się ruch lokalny.

Galeria zdjęć


 
 
 

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2020