Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash.

Aktualności


2018-06-21
Dla bezpieczeństwa pieszych - oświetlenie wertykalne i azyle

Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu, ale także w rejonie dojścia do niego. To główne zalety oświetlenia wertykalnego, które pojawi się na kilku tyskich ulicach. Powstaną także nowe azyle, dzięki którym ruch samochodowy zostanie spowolniony, a pieszy będzie miał możliwość przejścia przez ulicę "na dwa razy".

Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z wyłonioną w drodze przetargu firmą ARSEM z Katowic na remonty dróg, które maja przynieść poprawę bezpieczeństwa ruchu. Głównie chodzi o bezpieczeństwo pieszych.

Doświetlenie przejść

Argumentem, jaki najczęściej pojawia się, jako usprawiedliwienie wypadku jest zła widoczność. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, i by to poczucie zwiększyć w mieście ruszy montaż oświetlenia wertykalnego.

Oświetlenia wertykalne są bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, że zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są lepiej widoczne. Istotą rozwiązania jest uzyskanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem - czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne.

Do połowy sierpnia oświetlenie wertykalne powinno pojawić się na czterech tyskich przejściach dla pieszych: przy ul. Mikołowskiej (rejon ul. Fiołków i ul. Wschodniej), Jaśkowickiej (wraz z przebudową peronu autobusowego), a także na dwóch przejściach przez ul. Edukacji. Prace te połączone będą z montażem azyli drogowych.

Na dwa razy

Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę "na dwa razy". Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie, czy niebezpieczne sytuacje na drodze. Azyle pojawią się w miejscach, gdzie zastosowane zostanie oświetlenie wertykalne, ale i w innych miejscach: na ul. Budowlanych (rejon stacji benzynowej Shell oraz przy Urzędzie Pracy), Mikołowskiej (przy budynku 225) i Wyszyńskiego (rejon skrzyżowania z Edukacji). Zostanie także przebudowane przejście i fragment chodnika przy ul. Dmowskiego (rejon ul. Ustronnej), a na al. Jana Pawła II powstanie wyspa kanalizująca.

Aktualnie trwa opracowywanie projektów tymczasowej organizacji ruchu, jaka będzie obowiązywała na czas prac. Wiadomo jednak, że roboty będą powodowały miejscowe utrudnienia. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków.

Całość prac powinna zakończyć się w drugiej połowie sierpnia, a wartość umowy podpisanej z wykonawca to blisko 700 tys. zł.

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2018