Miejski zarząd ulic i mostów
43-100 TYCHY, ul. Budowlanych 59
tel. centr.: 32 227 70 06 - 07

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash.

Aktualności


2015-05-08
Na tyskich drogach. Remonty i inwestycje.

Sezon remontowy w toku. Ekipy drogowe można spotkać w wielu punktach miasta. Naprawiane są ulice, czyszczone rowy i przepusty, a także trwają prace przy zieleni. Co więcej ruszyły też pierwsze inwestycje, w tym te realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Wiosna dla drogowców oznacza początek sezonu remontowego. Naprawy ruszyły pełna parą i dotyczą zarówno głównych ulic miasta, jaki i dróg gruntowych. Są to jednak remonty doraźne i choć kierowcy muszą się leczyć z miejscowymi zawężeniami, to jednak prace nie powodują większych utrudnień w ruchu. Naprawy odbywają się dynamicznie, najczęściej w ciągu jednego dnia, a nawet w ciągu kilku godzin. Część robót już się zakończyła, a niektóre ruszą niebawem. W najbliższym czasie ekipy będzie można spotkać na ul. Grota-Roweckiego, Wieniawskiego, Towarowej, Sikorskiego, Bieruńskiej, Bajkowej, a także na al. Piłsudskiego. Wyremontowano także chodnik przy Sądzie Rejonowym, a także budowana jest zatoka autobusowa na ulicy Edukacji obok nowego stadionu. Ponadto w mieście trwają prace przy tzw. zieleni niskiej, czyli: koszenie, grabienie liści, przycinanie krzewów. Niebawem na tyskich rondach i rabatach rozkwitną nowe kwiatowe kompozycje.

KTO REMONTUJE TYSKIE DROGI?

Te wszystkie prace wykonywane są w ramach jednej umowy, jaka została zawarta z konsorcjum dwóch firm - Bio Ekos i Eko Ogród (wykonawcę wyłoniono w drodze przetargu). Przewiduje ona zarówno naprawy wykonywane w ramach tzw. remontów cząstkowych i doraźnych, jak i utrzymanie poboczy, czyszczenie rowów i przepustów oraz utrzymanie zieleni.

W 2015 roku na same remonty dróg i chodników w naszym mieście zabezpieczono około 9 mln zł., z tym, że w tej kwocie mieszczą się zarówno naprawy pojedynczych ubytków w nawierzchni jak i większych odcinków (wówczas na jezdni stosowane są nakładki), a także remonty kapitalne realizowane przez MZUiM w ramach zadań własnych. W mieście prowadzone są jednak jeszcze inne zadania drogowe. Mowa o inwestycjach, na które zabezpieczono odrębne środki.

NIE TYLKO REMONTY

Jedną z nowych inwestycji jest budowa parkingu wzdłuż ulicy Korczaka. Dokładnie chodzi o 21 miejsc postojowych na odcinku od ul. Estkowskiego do ul. Einsteina. W ramach inwestycji wybudowany zostanie również chodnik, który ma zapewnić dojście do parkingu. Prace warte około 90 tys. zł wykonuje tyska firma EKO-Ogród, która została wyłoniona w drodze przetargu. Ich finał już niebawem - w maju.

Trwa także kolejny etap przebudowy deptaku, jaki biegnie od ulicy Dmowskiego w kierunku osiedla "O". Mowa o tzw. "alejkach". W zeszłym roku wyremontowano pierwszy odcinek, teraz nowa nawierzchnia zostanie ułożona na kolejnym blisko 250-metrowym fragmencie. Na przebudowie zyskają także rowerzyści bowiem do dyspozycji będą mieli odrębny pas z czerwonego asfaltu. Deptak będzie też oświetlony, ustawione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci. Wykonawcą prac jest spółka JKM z Mikołowa, która złożyła najlepszą ofertę w przetargu. Wartość umowy to około 400 tyś. zł. Prace mają zakończyć się w lipcu.

W planach jest także budowa drogi dojazdowej do budowanej szkoły w Urbanowicach oraz łącznik ul. Tulipanów i ul. Dołowej. MZUiM przygotowuje się także do modernizacji kolejnego odcinka deptaku przy alei Niepodległości.

BUDŻET OBYWATELSKI

W tym roku po raz pierwszy realizowane będą też zadania w ramach budżetu obywatelskiego. Większość z nich dotyczy właśnie remontów dróg i chodników. Są to zadania mniejsze, niemniej najbardziej potrzebne, bowiem wskazali je sami mieszkańcy. Aktualnie trwa remont chodnika przy ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Wieniawskiego do granicy lasu (po obu stronach drogi). Prace mają zakończyć się w lipcu i odpowiada za nie firma Drokan-1. W przygotowaniu są także materiały do udzielenia zlecenia na remont chodnika przy ul. Orzeszkowej (fragment od ul. Armii Krajowej do ul. Orzeszkowej 29) oraz na wykonanie połączenia dla pieszych ul. Gostyńskiej z ul. Bajkową. Te wszystkie zadanie do budżetu zgłosili tyszanie.

O nas
Sprawy urzędowe
Administracja
KONTAKT: 32 227 70 06 - 07
mzuim@mzuim.tychy.pl

MZUiM Tychy © 2011-2019